Domowe metody na walkę z przeziębieniem

Zatkany nos, bolące gardło, kaszel i podwyższona temperatura – każdy z nas to zna i wszyscy staramy się unikać. Przeziębienie bywa jednak bezlitosne i atakuje bez ostrzeżenia. W takim wypadku jedyne co pozostaje, to próby szybkiego pozbycia się choroby i męczących objawów. W pierwszej kolejności często sięgamy po domowe sposoby na przeziębienie. Jakie metody najlepiej stosować? Gdy problemem jest katar, możesz zacząć od kompresów na nos. Przywykłeś zapewne do tego, by stosować wszystko co rozgrzewające, jednak na zatkany nos znakomicie sprawdza się zimny kompres. Nie musisz mieć do tego żadnych specjalnych środków czy materiału. Może to być papierowa albo materiałowa chusteczka zwilżona zimną wodą.

Gdy kompres zrobi się ciepły, połóż kolejny. Domowe sposoby na katar to także płukanki z soli kuchennej. Wystarczy, że rozpuścisz trochę sól w szklance wody – około łyżeczka na szklankę. Wykonuj pięć razy dziennie płukanie z połowy szklanki. Klasyką są także herbatki rumiankowe. Dobrze jest wykonywać inhalację z użyciem rumianku, by zmniejszyć zapalenie śluzówki i odetkać nos. Jakie jeszcze proste sposoby na przeziębienie warto wykorzystać? Co najmniej kilka możliwości dają olejki: rozmarynowy, miętowy, geraniowy czy eukaliptusowy. Świetnie nadają się do wykonania masażu lub kojącego kompresu.

Olejek możesz wcierać bezpośrednio w skórę – czoło lub skronie. Alternatywą jest nasączenie kompresu olejkiem i ciepłą wodą. A sięgając po najbardziej tradycyjne domowe sposoby na katar, nie można zapomnieć o rozgrzewającym rosole. Od wieków nasi przodkowie rozgrzewali się za pomocą tej potrawy. Działała dobrze jako „lekarstwo” po imprezie i świetnie przywracała siły w wypadku przeziębienia. Przygotuj rosół z kury, by poczuć się lepiej. Oczywiście nie może to być rosół z paczki, musisz ugotować go na kurze lub kurczaku, a do garnka trzeba dodać także marchew, seler, czosnek i inne warzywa. To prawdziwy zdrowotny wywar, który dostarczy organizmowi niezbędnych składników do walki z przeziębieniem.